[John Cage Year Bydgoszcz 2012]
Projekt John Cage Year Bydgoszcz 2012 ma na celu przybliżeniu postaci jednego z największych kompozytorów XX wieku, który stał się jednocześnie jedną z najbardziej kontroweryjnych postaci współczesnej kultury. Poprzez prezentację dzieł i wszelkich działań pozamuzycznych Johna Cage’a pragniemy zachęcić uczestników naszego projektu do podejmowania wyzwań w sposób eksperymentalny i nowatorski, udowadniając, iż jedynie takie podejście zapewnia rozwój w niemalże każdej dziedzinie życia.
Inicjatywa ma na celu nie tylko poznanie samego artysty. Istotnym jest, aby poprzez prezentację jego dzieł oraz elementów działalności zwrócić uwagę uczestników na możliwość niekonwencjonalnego działania zarówno w świecie sztuki, jak i w życiu codziennym.
Realizując działania wokół sztuki jednego z największych innowatorów w dzieninie muzyki oraz myślicieli XX wieku mamy nadzieję dać wyraz pewnej idei dotyczącej naszego miasta. Pragniemy, aby Bydgoszcz, poprzez gości, którzy ją odwiedzą z okazji festiwalu, dzięki ogólnopolskim i międzynarodowym działaniom promocyjnym oraz dokumentom, które powstaną w trakcie realizacji projektu, stała się miastem rozpoznawanym jako otwarte na nowe idee oraz promujące działania wykraczające poza ograniczenia standardów i ustalonych reguł.
Projekt zakłada udział artystów lokalnych, w szczególności studentów Akademii Muzycznej, ale również artystów na co dzień zajmujących się innymi dziedzinami sztuki.
Na działania związane z naszym projektem składają się:
- seria koncertów wykonawców polskich i zagranicznych prezentujących dzieła kompozytora (w tym kilka występów muzyków światowej sławy)
- prezentacje filmów poświęconych artyście oraz zarejestrowanych wybitnych wykonań jego dzieł
- prezentacje multimedialne ukazujące możliwości jednoczesnego eksperymentowania na dźwięku i obrazie
- wykłady na temat kompozytora oraz idei którą reprezentował, prowadzone przez specjalistów z tej dziedziny
- zajęcia z muzyki eksperymantalnej oraz łączenia muzyki współczesnej ze sztukami wizualnymi (specjalna część projektu przewidziana jest dla dzieci i młodzieży)